Spotkania w Manhattanie| Łukasz Orbitowski

Strona Główna / Archiwum / Spotkania w Manhattanie| Łukasz Orbitowski

28 listopada 2019 r., godz. 18:00

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim, które odbędzie się 28 listopada o godz. 18:00 w Bibliotece Manhattan (al. Grunwaldzka 82). Spotkanie będzie poświęcone najnowszej książce pisarza pt. „Kult”.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książek autora. Prosimy o przygotowanie gotówki.

Mistrzowska opowieść o nas samych

1983, okres największej beznadziei Polski Ludowej. Po prowincjonalnych parafiach rozchodzi się wieść o Maryi ukazującej się na działkach w podwrocławskiej Oławie. Kościół odcina się od objawień, a generał Jaruzelski grzmi o religijnej ciemnocie. Mimo milicyjnych szykan dziesiątki tysięcy pątników nadciągają do małego miasteczka.

Prostoduszny rencista Heniek z nadludzką konsekwencją dąży do wybudowania wielkiego sanktuarium, które ma konsekrować papież Polak. Jego brat Zbyszek uporczywie lawiruje między poczuciem rodzinnej lojalności a oczekiwaniami przyjaciół, tworzących lokalną partyjno-kościelną elitę. Jego słabość do kobiet, równie silna jak miłość do żony i dzieci, to wymarzony materiał na esbecki szantaż.

Kult to najdojrzalsza powieść Łukasza Orbitowskiego, snuta z humorem i czułością. Zbeletryzowana, ale doskonale udokumentowana historia oławskich objawień jest tylko pretekstem do fascynującej opowieści o miłości i stracie, lojalności i próbie zrozumienia najbliższych. O potrzebie odkupienia win. O cudach i ich tajemnicy. (opis wydawnictwo Świat Książki)

Łukasz Orbitowski -polski pisarz, recenzent, felietonista. Debiutował w 1999 roku opowiadaniami „Złe Wybrzeża”. Laureat Paszportu „Polityki” i Nagrody Zajdla, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia.

Spotkanie poprowadzi Anna Burzyńska.

Spotkania w Manhattanie to cykl wydarzeń wokół literatury organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku wspólnie z GCH Manhattan. Wstęp wolny.