Dzień Światła – międzykulturowe wydarzenie świąteczne

Strona Główna / Archiwum / Dzień Światła – międzykulturowe wydarzenie świąteczne

17 grudnia 2022 r., godz. 12:00-16:00

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – pełne światła i nadziei. W tym roku po raz pierwszy w takiej skali Ukraińcy i Polacy będą wspólnie świętowali i dzielili się dobrami swoich tradycji i kultury.

Znajdź w sobie światło i ciepło, znajdź je w pobliżu – w przyrodzie, ludziach, zwierzętach i podziel się tym z najbliższymi oraz całym światem!

17 i 18 grudnia zapraszamy Cię na międzykulturowe wydarzenia pełne ciepła.

PROGRAM

17 grudnia, godz. 12.00-16.00, Manhattan, al. Grunwaldzka 82 Gdańsk

Warsztaty dla dzieci i dorosłych

 • warsztaty kreatywne i sensoryczne,
 • warsztaty plastyczne – pocztówki świąteczne „Anioł Bożonarodzeniowy”,
 • ekowarsztaty – świece, ozdoby choinkowe 3D.

 

18 grudnia, 12.00-18.00, Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35 Gdańsk

 • warsztaty dla dzieci i dorosłych,
 • kiermasz świąteczny, zbiórka latarek i baterii dla Ukrainy,
 • spotkania autorskie,
 • warsztaty kreatywne i sensoryczne „Moja gwiazda bożonarodzeniowa”,
 • warsztaty „Szopka bożonarodzeniowa”
 • warsztaty „Świąteczna świeczka – światło dla domu”,
 • zwiedzanie z latarkami wystawy SPOTKANIA,
 • wspólne kolędowanie – występy muzyczne ukraińskich wykonawców, śpiewanie polskich i ukraińskich kolęd.

 

Spotkania autorskie:

 • „Wojna, która zmieniła Rondo” to książka o tym, że wojna nie ma serca i nie rozumie języka, ale każdego dotyka i na każdym pozostawia blizny. Ale jeśli wspólnie zbudujemy maszynę światła i nauczymy się śpiewać mimo wszystko, wtedy nawet najbardziej delikatne stworzenia będą w stanie stanąć i wygrać. A ta książka jest okazją do przemyślanej rozmowy z dziećmi (lub z samym sobą) o tym, co aktualnie dzieje się w kraju lub gdzie indziej na świecie, w formie magicznej opowieści, która zawsze pozostawia miejsce na nadzieję i optymizm.
 • Dwujęzyczna książka Hanny Melnyk “Dom Morelowy”, pisarki i ilustratorki z Melitopola, to ciepła opowieść o mysiej rodzinie mieszkającej w przytulnym morelowym domku. Wiosną zakładają ogród z całą rodziną, latem przyrządzają najbardziej niesamowite truskawkowe przysmaki, jesienią urządzają kameralne herbatki, a w długie zimowe wieczory tworzą wspaniałe prezenty dla przyjaciół i krewnych. Zapraszamy do wspólnego wypoczynku z mieszkańcami Morelowego Domu!
 • „Franko od A do Z” to alfabet-encyklopedia o Iwanie Franko. Autorzy – to Natalia i Bohdan Tycholoz. Zwykliśmy nazywać go Ukraińskim Kamieniarzem, Wiecznym Rewolucjonistą, encyklopedystą i geniuszem ze względu na jego niesamowity głód wiedzy i
  pracowitość. Ale czy naprawdę wiemy, jaki był Franko: co lubił, jakie miał hobby, gdzie podróżował?
  „Franko od A do Z” to wyjątkowa książka artystyczna, książka dla dzieci (i nie tylko), dzięki której znajomość z Frankiem stanie się początkiem przyjaźni na lata. Ta książka zawiera dużo faktów, humoru, umiejętności spojrzenia na siebie i innych bez nadmiernego patosu i tyle ciekawych i nieznanych wcześniej informacji. Część wizualna książki to zasługa pracowni twórczej „Agrafka” (Romana Romanyshyn, Andriy Lesiv).
  Ta książka jest o Franku: eleganckim, młodzieńczym, przystępnym. Jest świetnym przykładem tego, jak wprowadzić klasykę i czytelników, aby się w sobie zakochali.

WSTĘP WOLNY

Jeśli masz jakieś pytania kieruj je na: daria.balabai@fundacjarc.org.pl

————————————————————————
Zadanie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.