Festiwal Zbliżenia 2019 w Manhattanie!

Strona Główna / Archiwum / Festiwal Zbliżenia 2019 w Manhattanie!

Kiedy? 4-8 września 2019 r.

Już w sobotę 7 września zapraszamy do Biblioteki Manhattan na II piętrze na wyjątkowe spotkania w ramach kolejnej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia, który odbędzie się w dniach 4-8 września. Szczegóły na plakacie. Zapraszamy.

07.09.2019, 17:30 – Spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą i Różą Ziątek-Czarnotą

W ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia zapraszamy na spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą i Różą Ziątek-Czarnotą, autorkami książki „W poszukiwaniu złotego jabłka. Lider buch – Śpiewnik rodzinny”.

Zapraszamy na spotkanie z autorkami książki "W poszukiwaniu złotego jabłka. Lider buch – Śpiewnik rodzinny", czyli *Bellą Szwarcman-Czarnotą*
http://www.zblizeniafestiwal.org/index.php/sylwetki/206-bella-szwarcman-czarnota (pisarką, tłumaczką i felietonistką pisma „Midrasz”) oraz  *Różą Ziątek-Czarnotą*
http://www.zblizeniafestiwal.org/index.php/sylwetki/196-roza-ziatek-czarnota (skrzypaczką specjalizującą się w muzyce dawnej).

 

Książka zawiera teksty i nuty piosenek wraz z tłumaczeniem na polski i transkrypcją tekstu w jidysz. Są tu także zamieszczone przekłady wierszy dla dzieci Icchoka Lejbusza Pereca oraz noty o kompozytorach i autorach tekstów.

W odpowiedzi na głosy czytelników, w dwa lata po ukazaniu się książki autorki nagrały płytę z piosenkami w niej zamieszczonymi.

WIĘCEJ INFORMACJI…

07.09.2019, 17:30 – Spotkanie z Joanną Lisek

Wraz z *Joanną Lisek* <http://www.zblizeniafestiwal.org/index.php/sylwetki/197-joanna-lisek>, autorką „Kol Isze – głos kobiet w poezji jidysz”, prześledzimy wyodrębnianie się w poezji jidysz kobiecej podmiotowości i wypracowywanie różnych strategii jej ekspresji, poczynając od tekstów najwcześniejszych (z XVI w.), poprzez twórczość ludową, często będącą wyrazem krytyki ustalonego porządku społecznego – aż po utwory będące świadectwem XX-wiecznej rewolucji obyczajowej, radykalizacji postaw i przeobrażeń modelu kobiecości żydowskiej.

Wykład będzie próbą odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób kobiety funkcjonowały w ramach wyznaczonych im granic oraz wbrew nim?

Spotkanie nawiąże do pojęcia kol isze (głosu kobiecego). Jego słyszalność jest regulowana prawem żydowskim, ponieważ judaizm ortodoksyjny zakazywał modlącemu się czy studiującemu Torę mężczyźnie słuchać, nazbyt erotycznie oddziałującego, głosu śpiewającej kobiety. Przywołane w tytule pojęcie kol isze implikuje zarówno obecność, jak i tłumienie głosu kobiecego.

Prowadzenie: Jakub Skrzypczak.

WIĘCEJ INFORMACJI…

Więcej na stronie: www.zblizeniafestiwal.org