Grudniowe premiery coraz to nowych albumów Maćka Kosycarza na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Trójmiasta. Co roku gościmy wspaniałych ludzi, którzy opowiadają o historii dalszej, jak i bliższej, uwiecznionej na odbitkach Macieja. W tym roku ponownie spotkamy się z twórczością zarówno Macieja, jak i Zbigniewa Kosycarzy, a spotkanie jak zwykle przyciągnie przyjaciół rodziny.
Spotkanie rozpocznie się w najbliższą sobotę (2.12) o godzinie 12:00.
Album uświetnia 25. urodziny województwa pomorskiego, zawiera 350 zdjęć przywołujących całą powojenną historię tych terenów i ich mieszkańców.
Dwudziesty tom „Niezwykłych zwykłych zdjęć” to najdłuższa fotograficzna podróż ze Zbigniewem i Maciejem Kosycarzami, o zasięgu przestrzennym niespotykanym w poprzednich wydawnictwach z tej serii. Dlatego przewodników jest więcej, niż dotychczas.
W rolę tę wciela się nie tylko Konrad Kosycarz, który jako oprowadzacz dołączył do dziadka i taty w 17. fotograficznej wędrówce („Od Brzeźna po Wyspę Sobieszewską”), to już cała plejada fotoreporterów związanych z agencją Kosycarz Foto Press, począwszy od 1996 roku. Maciek Kosycarz powołał ją wtedy do życia. À propos, pomorskie powstało dwa i pół roku później, obejmując tereny dotychczasowego województwa gdańskiego oraz części słupskiego, elbląskiego i bydgoskiego. Przed rokiem 1975 przez tereny znajdujące się dziś w gestii marszałka Mieczysława Struka przebiegały granice województw olsztyńskiego i koszalińskiego, a jeszcze wcześniej szczecińskiego. Według podziału administracyjnego z 1945 roku byliśmy nowo utworzonym województwem gdańskim, częścią dawnego pomorskiego (ze stolicą w Bydgoszczy) oraz fragmentami podzielonych Ziem Odzyskanych. Zbigniew Kosycarz zrobił wtedy zdjęcie zrujnowanej wojną Drogi Królewskiej, które otwiera album. Maćkowy początek opowieści o Trójmieście, Kaszubach, Ziemi Słupskiej, Kociewiu, Żuławach i Powiślu to równie burzliwy czas – rok 1980, swoisty dialog stoczniowców ze światem czerpiącym prawdę o sierpniowych strajkach i nadzieję wprost ze stoczniowych murów. Obie fotografie nawiązują do kamieni milowych, które przez dziesięciolecia wyznaczały kierunek pomorskim i polskim drogom.
- Album „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia. Pomorskie”
- 176 stron i oprawa twarda
- wymiary: 235 x 335 mm
- wydawca: Kosycarz Foto Press / KFP
- druk: POZKAL Inowrocław
- Publikację przygotował zespół KFP pracujący pod kierownictwem Hanny Kosycarz. Autorem wstępu jest Mieczysław Abramowicz.