BIBLIOTEKA MANHATTAN: wspólnota myśli

Strona Główna / Kultura / BIBLIOTEKA MANHATTAN: wspólnota myśli

6 lutego 2023 r., godz. 17:30

W poniedziałek 06.02.2023 r. o godzinie 17.30 zapraszamy Was do Biblioteki Manhattan w Gdańsku na spotkanie w trakcie którego zastanowimy się, czym jest społeczeństwo, co sprawia, że się łączymy, a jakie czynniki wpływają na osłabienie naszych relacji.

Spotkanie to nie będzie wykładem czy prelekcją, spotykamy się, aby wspólnie podjąć próbę zrozumienia obranego za temat zagadnienia, bo wychodzimy z założenia, że myślenie to wielka przygoda.

To podróż, która rozpoczęła się, kiedy pierwszy raz ktoś zapytał “Dlaczego?”

Filozofia to opowieść o tej podróży spisywana przez pokolenia odkrywców, którzy mieli odwagę zapuszczać się na tereny, do których wcześniej ludzka wiedza nie sięgała. Zapraszamy Was do udziału w tej przygodzie.

Wspólnota myśli nie oznacza, że szukamy jedynego słusznego punktu widzenia. Wzajemnie korzystamy z różnorodności, którą wnosi każdy z uczestników, żeby spojrzeć na poruszane zagadnienia w pełnym bogactwie znaczeń, jakie odbija się zarówno w historii filozofii, jak i w naszym życiu.

Zajęcia są bezpłatne.

Tym razem w odróżnieniu od zeszłorocznych zajęć nie prowadzimy zapisów. Liczcie się więc z tym, że w pewnym momencie mogą skończyć się krzesła 😉

Spotkania współuczestnicząc prowadzi Paweł Paniec – filozof, animator kultury, edukator, od 2009 r. pomysłodawca i organizator wielu inicjatyw popularyzujących wiedzę z zakresu filozofii i lokalnej historii, w tym autorskich cyklów warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych: Tato, a kto to? (2014-2017, 2021), zMYŚLne zabawy (2018-2019), Dzieciaki – Myślaki (2019), Myśl dojrzała (2015-2018), Mapa myśli (2016). W ostatnim czasie realizował cykliczne wykłady online: Myślimy po polsku – czyli jak? (2020), Gdańsk i jego wartości (2020), Demokracja dla Wszystkich i dla Każdego (2021) dostępne w serwisie YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UChcJwdYoEAGsXvlaUgARhrw

W ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska realizował cykl Całe złoto Johanna Speimanna (2021) i Aluzje Gdańskie – bajki filozoficzne dla dużych i małych (2022).