BIBLIOTEKA MANHATTAN: wspólnota myśli

Strona Główna / Kultura / BIBLIOTEKA MANHATTAN: wspólnota myśli

Poniedziałki, godz. 17:30

Myślenie to wielka przygoda. To podróż, która rozpoczęła się, kiedy pierwszy raz ktoś zapytał “Dlaczego?”.

Filozofia to opowieść o tej podróży spisywana przez pokolenia odkrywców, którzy mieli odwagę zapuszczać się na tereny, do których wcześniej ludzka wiedza nie sięgała. Zapraszamy Was do udziału w tej przygodzie.

Od sierpnia do grudnia 2022 roku w każdy poniedziałek o godzinie 17.30 zapraszamy Was do Biblioteki Manhattan w Gdańsku na spotkania w trakcie których będziecie mogli w aktywny sposób poznać podstawy filozofii, doświadczyć jej nie tylko jako teorii, ale również poznać jej praktyczne zastosowania i konsekwencje widoczne w codziennym życiu.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 01.08.2022 r. o godz. 17.30, a w jego trakcie będziemy rozmawiać o tym, czym jest Filozofia i myślenie filozoficzne – czyli czemu kiedy szukamy odpowiedzi, znajdujemy coraz więcej pytań?

Tematy kolejnych spotkań:

 1. Metafizyka – dlaczego i jak istniejemy?
 2. Epistemologia – dlaczego, jak i po co poznajemy?
 3. Antropologia – człowiek, czyli kto?
 4. Etyka – czy i jak robić dobrze?
 5. Estetyka – jak to jest, że się podoba (lub nie)?
 6. Aksjologia – dlaczego coś cenimy?
 7. Filozofia nauki – czym jest profesjonalne badanie świata?
 8. Filozofia społeczna – czemu razem jest inaczej niż osobno?
 9. Platon i przypisy do niego
 10. Perypatetycy i uporządkowany świat
 11. Epikureizm i czemu nie tylko przyjemność
 12. Stoicyzm czyli jak hartuje się stal
 13. Średniowiecze jego cienie i blaski
 14. Narodziny metody naukowej z doświadczenia
 15. Badania krytyczne i prymat rozumu
 16. Wielkie idee i mały świat XIX w.
 17. Myślenie w logice podejrzeń
 18. Egzystencjalizm
 19. Płynna rzeczywistość

Każde spotkanie stanowi odrębną całość, więc można wziąć udział we wszystkich, jak i skorzystać tylko z wybranych, które uznacie za najbardziej interesujące.

Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązuje rejestracja uczestników, gdyż ilość miejsc jest ograniczona do 15 osób ze względu na warsztatową formułę spotkań. Rekrutację prowadzi Biblioteka Manhattan można zgłaszać się mailowo, telefonicznie lub osobiście w Bibliotece.

O prowadzącym:
Paweł Paniec – filozof, animator kultury, edukator, od 2009 r. organizuje inicjatywy popularyzujące wiedzę z zakresu filozofii i lokalnej historii, w tym autorskie cykle warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych: Tato, a kto to? (2014-2017, 2021), zMYŚLne zabawy (2018-2019), Dzieciaki – Myślaki (2019), Myśl dojrzała (2015-2018), Mapa myśli (2016). W ostatnim czasie realizował cykliczne wykłady online: Myślimy po polsku – czyli jak? (2020), Gdańsk i jego wartości (2020), Demokracja dla Wszystkich i dla Każdego (2021) dostępne w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/channel/UChcJwdYoEAGsXvlaUgARhrw .
W ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska realizował cykl Całe złoto Johanna Speimanna (2021) i Aluzje Gdańskie – bajki filozoficzne dla dużych i małych (2022).

Projekt Wspólnota Myśli jest realizowany w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk @edukacjadokulturygdansk

Realizację projektu Wspólnota myśli dofinansowano ze środków Miasta Gdańska