Już w sobotę 9 września zapraszamy do Biblioteki Manhattan na II piętrze na wyjątkowe spotkania w ramach piątej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia.
15:30 – „Sopocka Kantorka” – wykład Belli Czarnoty-Szwarcman
Bella Szwarcman-Czarnota opowie o Żydówce (sopockiej kantorce), Betty Abramson, urodzonej w 1924 roku w Grecji, która przyjechała jako dziecko do Sopotu, dokąd interesy przywiodły jej ojca. Dziewczynka marzyła o tym, by śpiewać i to w synagodze. Nie było to łatwe z uwagi na przepisy religii żydowskiej, nad którymi zatrzymamy się chwilę. Krok po kroku, zaczynając od występów w chórze chłopięcym synagogi sopockiej – Betty Abramson, później Robbins – zmierzała do celu. Osiągnęła go w 1952 roku, w Stanach Zjednoczonych.
16:30 – „Opowieść o Szmuelu Jozefie Agnonie” – spotkanie z Piotrem Pazińskim
Zapraszamy na „Opowieść o Szmuelu Jozefie Agnonie”, jedynym izraelskim laureacie literackiego Nobla (w 1966 r.), którą poprowadzi Piotr Paziński. Agnon jest jednym z ojców założycieli literatury izraelskiej, mistrzem Amosa Oza i Cruji Szalew. Urodzony w Buczaczu w 1888 roku, zmarły w Jerozolimie w roku 1970, żył w czasach zwątpienia w religię i tradycję, Zagłady, ale też tworzenia się żydowskiego państwa i świeckiej literatury hebrajskiej. Jego opowiadania i powieści czerpią zarówno z tradycji, jak i z nowoczesności.
Widać w nich przemiany literatury żydowskiej: od tradycyjnej przypowieści po imaginacyjne pejzaże, którymi zachwycał się Jorge Luis Borges. („Dwanaście opowiadań” Szmuela Josefa Agnona, w przekładzie i z posłowiem Piotra Pazińskiego).
Więcej na stronie: www.zblizeniafestiwal.org