Wernisaż DOM / ДІM z okazji Święta Niepodległości Ukrainy

Strona Główna / Wydarzenia / Wernisaż DOM / ДІM z okazji Święta Niepodległości Ukrainy

24 sierpnia 2022 r., godz. 16:00

W środę 24 sierpnia o godzinie 16:00 w Gdańskim Centrum Handlowym Manhattan przy al. Grunwaldzkiej 82 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy prac ukraińskich artystów i artystek. Prace łączy wspólny temat, jakim jest “ДІM”, czyli po ukraińsku “dom”. Organizatorzy chcą w ten sposób uhonorować 31. rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy. Organizatorami wystawy są Gdańskie Centrum Handlowe Manhattan oraz Fundacja RC.

“Do naszej siedziby codziennie przychodzą obywatelki i obywatele Ukrainy. Uczestniczą w licznych zajęciach artystyczno-kreatywnych i edukacyjnych, jak również w szkoleniach zawodowych czy spotkaniach z psychologiem. Dużo z nimi rozmawiamy, znamy ich problemy oraz oczekiwania.” – mówi Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC – “Wiemy, że uchodźcy bardzo tęsknią za ojczyzną i mają potrzebę manifestowania swojej tożsamości. Chcą się integrować, jednak równie ważne jest dla nich obcowanie z własną kulturą. Takie spotkania kulturalno-artystyczne organizujemy w Domu Sąsiedzkim w Pałacu, jednakże możliwość pokazania artystów z Ukrainy szerszej publiczności, w tym ważnym dniu, będzie idealnym wyrazem naszego poparcia dla ich walki o wolność. ”

Co zobaczymy w Manhattanie?

Dasha Balabai, kuratorka wystawy, która na co dzień koordynuje działania na rzecz uchodźców w Fundacji RC, zorganizowała wystawę w dwóch odsłonach.

“Z miłości do Ukrainy”. Miłość to zdolność dawania bez oczekiwań, a wolność to zdolność wyboru kogo kochać, z kim się przyjaźnić, a ogólnie wolność to czuć się szczęśliwym. W 2014 roku kilkoro artystów ukraińskich zorganizowało wystawę „Z miłości do Ukrainy”, której celem było zjednoczenie malarzy mieszkających w wielu zakątkach tego kraju. Wystawę prezentowano w różnych miastach i cieszyła się dużą popularnością, zestawiając różnorodne techniki i tematykę prac poszczególnych twórców. Przez wzgląd na wojskowe działania Rosji na terytoria Ukrainy niektórzy uczestnicy wystawy mieli obawy o bezpieczeństwo swoich dzieł, zwłaszcza w Charkowie i Chersoniu.

Jeden z organizatorów wystawy, Mychajło Szmigelskij, służy obecnie w wojsku i broni Ukrainy. Wiaczesław Prodan wyjechał do Polski i pracuje w Domu Kultury w Aleksandrowie Łódzkim. Sashko Balabai jest wolontariuszem oraz kontynuuje malowanie we Lwowie, kiedy cała jego rodzina przebywa w Gdańsku. Igor Melnyk nadal prowadzi pracownię malarstwa w Szkole Artystycznej w miejscowości Stryj.

Ideą wystawy jest demonstracja poparcia dla walczącej z najeźdźcą Ukrainy. Poprzez malarstwo artyści starają się opowiedzieć o tradycji, o rodzinnym domu, podzielić się swoją wizją świata i, mimo wszystko, patrzeć w przyszłość.

Swoje prace pokażą: Roman Berezdecki, Igor Melnyk, Wladimir Shandyba, Olga Gulyaeva, Katerina Zinchenko, Jurij Bandera, Sashko Balabai, Wasilij Bozhenko, Oleksandra Bilobran, Iryna Hordiienko, Olga Zozula, Marta Zwarycz, Tatiana Korzhova, Aleksander Vysotszkyi.

„Każdy Ukrainiec to Super Hero”. Autorka cyklu ma 9 lat i pochodzi z Żytomierza. Marta Hrytsanyuk to młoda artystka lubi malować, lubi swoją cudowną Ukrainę, marzy o jej zwycięstwie i buduje plany na przyszłość. Bohaterzy i bohaterki jej pracy to ludzie, którzy podzielają jej wartości, nie boją się walczyć o wolność. Z odwagą pokonują przeszkody, które pojawią się w tej nowej dla nich rzeczywistości. Jej prace są bardzo kolorowe, z pozoru beztroskie, jednak w szczegółach widać tragedię wojny. Marta publikuje swoje prace na Instagramie @martaHRYTSANIUK

“Od samego początku wojny angażowaliśmy się w pomoc uchodźcom. Wraz z partnerami centrum zorganizowaliśmy i sfinansowaliśmy świetlicę dla dzieci oraz lekcje polskiego. Wolne powierzchnie udostępniliśmy organizacjom pozarządowym na urządzenie Sklepu Za Darmo, gdzie rozdawana jest żywność i pomoc rzeczowa dla nowych mieszkańców. Od połowy lipca działa tam też punkt informacyjny dotyczący aktywizacji zawodowej.” – mówi Łukasz Tomczak, dyrektor zarządzający GCH Manhattan – “Nasze centrum od zawsze wspierało także wszelkie działania kulturalno-artystyczne, m.in. w ramach Biblioteki Manhattan czy Gdańskiej Szkoły Artystycznej. Z radością przyjęliśmy zatem ofertę współorganizacji wernisażu prac ukraińskich artystów i promowania kultury Ukrainy w tym szczególnym czasie.”

Wernisaż prac jest częścią wydarzenia integracyjnego, który odbędzie się w sobotę 27 sierpnia w godzinach 11:00-17:00 pod tytułem “Festyn Rodzinny DOM / ДІM”

więcej informacji https://fb.me/e/1KRLKoZzA

Inicjatorami DOM / ДІM są Fundacja RC oraz Gdańskie Centrum Handlowe Manhattan. Cykl otrzymał Patronat Honorowy Konsula Ukrainy oraz Rady Miasta Zbaraż. Promocję wspierają UA Mriya oraz #Sąsiadpomaga.